Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontaktCyklo výlet - Bítov 2007 - cca 60 km

Štítary - Bítov - Vysočany - Uherčice - Šafov - Vranov nad Dyjí - Vranovská přehrada - Štítary

Poslední den našeho třídenního cyklovýletu byl nejnáročnější. Rozhodli jsme se objet dokola celou vodní nádrž Vranov a shlédnout tak v jeden den oba místní skvosty - hrad Bítov i zámek Vranov nad Dyjí. Navíc jsme přidali zříceninu Cornštejn, viděli jsme soutok řeky Želetavky s Moravskou Dyjí pod hradem Bítov, přejeli jsme přes několik úžasných mostů v údolí řek i přes Vranovskou přehradu, užili jsme si hodně rychlých a studených sjezdů do údolí a také hodně horkých výšlapů nahoru, těsně jsme míjeli hranice s Rakouskem a viděli spoustu nekonečných lánů. Teď Vám naši cestu popíšu trochu podrobněji.

Hrad Bítov

To ráno jsme se probudili v penzionu v Jemnici, posnídali jsme a autem jsme vyrazili přes Moravské Budějovice do Jaroměřic nad Rokytnou. Protože nebylo možné v tento poslední den na kole stihnout vše, a když už jsme se nacházeli tak blízko, nemohli jsme si tuto nádheru nechat ujít. Místní zámek ve stylu vrcholného baroka nás opravdu nadchl svými exteriéry včetně rozsáhlého parku. Zámek se nachází v samém centru města vedle náměstí a tak představa, že touto zahradou někdo chodí každý den z práce, mě úplně dostala. Myslím, že každá holka si tu musí okamžitě připadat jako princezna. Rozhodně jsme této zajížďky ani na chvíli nelitovali, přestože to znamenalo poměrně výrazné zdržení s ohledem na plánovaný cyklovýlet ten den.

Autem jsme se přisunuli do Štítar nad přehradou a odtud jsme vyrazili na západ po silnici přes Zálesí a Chvalatice. Po mírném stoupání následoval sjezd dolů až na rozcestí u kapličky, kde cesta rovně vedla k hradu Bítov. Po necelém kilometru jízdy stál u cesty "Rumburak" - tak se jmenovala restaurace, kterou snad nemohl a ani nechtěl nikdo minout. Byl čas oběda a tak jsme se tu chvíli zdrželi.

Ze zahrádky byl krásný výhled na protější břeh - na zříceninu hradu Cornštejn. Studený vítr nás ale nenechal dlouho posedět a tak jsme raději pokračovali směrem k hradu. Zřícenina Cornštejn

Trochu mě vyvedlo z míry, že cesta vedla dolů, ale nakonec to bylo správně, i když nějak obráceně. Ke hradu Bítov se jede z dost prudkého kopce dolů, až jsme si říkali, že je div, že to kdysi ty koně vůbec ubrzdili.

Hrad Bítov - nádvoří Hrad Bítov - nádvoří Hrad Bítov - nádvoří

Hrad je ve velmi pěkném stavu, myslím tím exteriéry. (Jak jste již asi pochopili, interiéry nenavštěvujeme, a to platí i pro restaurace, jednak bývá problém co s kolem a hlavně co se týká historických památek, není to oblast našeho zájmu.)

Cesta zpět od hradu tedy vedla do velmi prudkého kopce a tak jsem musela po chvilce sesednout. Využila jsem toho alespoň k fotografování. Z vyhlídky byl hezký pohled do údolí na řeku Želetavku, která se za zatáčkou vlévá do Moravské Dyje a společně pak tvoří vodní nádrž Vranov. Pohled od hradu Bítov

První zahřívací výšlap jsme měli za sebou, vrátili jsme se na křižovatku ke kapličce a dali se doprava do Bítova. Tady cesta klesá dolů do údolí až k prvnímu mostu přes přehradu, dál vede podle vody, míjí kopec se zříceninou hradu Cornštejn (kam si můžete zajet na prohlídku) a potom následuje další most přes Dyji. Odtud je nádherný pohled na hrad Bítov tyčící se nad soutokem.

Hrad Bítov nad soutokem

Tím jsme se dostali na západ od přehrady a bylo třeba vystoupat nahoru. Stoupání zpočátku ušlo, ale v obci Vysočany už mi síly nestačily a ten den podruhé jsem šlapala po svých. Nějak se projevila nashromážděná únava z předchozích dvou dnů a měla jsem pocit, že toho mám pro tento den dost. Jenže cesta před námi byla ještě dlouhá, myslím, že jsme ještě nebyli ani v půlce. Přiznávám, že zbývající část cesty jsem zkoušela pracovat s psychikou a testovala tělo, jaké má rezervy. Potěšilo mě, že rezervy existují. Z Vysočan bylo třeba dojet do Korolup, což byl směr na západ a nepůsobilo to takticky, když náš požadovaný směr byl východ. Až teprve v Uherčicích se cesta začala stáčet správně, sjeli jsme opět s kopce dolů, přejeli přes krásný nový most přes Dyji a ocitli jsme se konečně na jih od přehrady. Stačilo ji už jen podjet a necelých 20 kiláčků zbývalo do Vranova :-( Na mapě značená cyklostezka sice vedla přes Podhradí nad Dyjí, ale kousek za zmiňovaným mostem na křižovatce bylo značení jiné, a to doprava okolo Nováčkova pekla. Na mapě to vypadalo jako příjemná cesta údolím, ale nakonec to bylo opravdu "peklo". Kopec byl stále prudčí a tak nám nakonec první pomoc podali v hospůdce ve Stálkách - černé pivko, Tatranka a slané pražené mandle. Bohužel jsme s sebou ten den neměli iontový nápoj, zrovna by se dost hodil. Za touto obcí jsme se konečně dostali na horní pláně u rakouských hranic, kde se k mému protivníkovi Vyčerpání přidal ještě protivník Protivítr a tak jsem si to "užívala".

Celniční rybník Lány řepky u Šafova

Hranici s Rakouskem jsme měli na dosah ruky a krajina také odpovídala své minulosti - byl to opravdu konec světa. Mezi lány řepky se občas zelenalo pole s obilím a modrá obloha se odrážela na hladině rybníků v okolí Šafova. Lesy v dálce již patřily do Rakouska a nikdo by neřekl, že někde vlevo je sráz a dole v údolí tvoří Dyje nádherné vodní dílko. Kilometry sice ubývaly, ale pomaleji, než běžel čas, a tak jsme k zámku Vranov nad Dyjí dorazili skoro k sedmé hodině.

Vranov nad Dyjí

Nikde ani živáčka, slunce bylo nízko nad lesy a zámek se chystal ke spánku. Od zámku jsme sjeli do města a pak opět vystoupali k přehradě. Zapadající slunce nám už nedovolilo vyfotit přehradu s jejími zátokami a plážemi, takže jsme pokračovali přes most, přes hlavní pláž (za denního provozu v létě by ale nebylo možné ani dovolené tudy projíždět) a co nejkratší cestou do prudkého kopce zpět na severní silnici, která nás dovedla do Štítar k autu. Most na Vranovské přehradě

V okolí se mezitím rozhořívaly ohně na pálení čarodějnic, lidé se shlukovali pod májkami, děti si k ohni nosily špekáčky na opékání, někde to jistili i pečeným selátkem. Nám ten večer ke štěstí stačil iontový nápoj zakoupený u nejbližší benzínky. Byl to vlastně nádherný výlet, když na to teď vzpomínám.

 • mapa Seznam
 • mapa IDNES


  1.den - Telč
  2.den - Slavonice
 •  
  Zenová zahrada
    Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
  E-SHOP Zenová zahrada

     © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


  domů | o mně | fotogalerie | kontakt