Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontakt2-denní cyklovýlet - Jizerské hory 2008 - celkem 96 km

Zámek Frýdlant v Čechách "... Čekají nás tropické dny, teplota se bude pohybovat okolo 33°C, v 1000 m n.m. bude příjemných 22°C..." Tato věta v předpovědi počasí rozhodla o tom, kde strávíme následující 2 dny dovolené. Zvolili jsme nejbližší hory s výškou nad 1000 m a hned ráno se tam vydali autem. Zaparkovali jsme ve Frýdlantu v Jizerských horách, kde se začal náš dvoudenní cyklovýlet.

1.den - 42 km:
Frýdlant v Čechách - Krásný Les - Dolní a Horní Řasnice - Jindřichovice pod Smrkem - Nové Město pod Smrkem - Měděnec - Bílý Potok - Hejnice - Ferdinandov

Nebýt takové vedro, asi bychom se dlouho odhodlávali k cestě do takových výšek. Ještě dva dny předtím jsme České Středohoří považovali za velehory. Naše výlety byly dosud vedeny po trasách v rovinatém terénu, zejména v Polabí a každý kopec, který se nám postavil do cesty byl nepříjemnou a zničující překážkou. Poslední červencový týden v roce 2008 všechno změnil.

Krásný Les - pohled na Smrk

Na sever od Frýdlantu se nachází náhorní plošina, kde dlouho jen neznatelně stoupáte, než se přiblížíte k východní části frýdlantského výběžku, kde se nachází nejvyšší hora Jizerských hor Smrk. Z Frýdlantu jsme se vydali směrem na sever na Krásný Les, přes Dolní a Horní Řasnice do Jindřichovic pod Smrkem.

Horní Řasnice Zřícenina kostela Sv. Jakuba

První citelné stoupání se objevilo až za obcí Dětřichovec, kde jsme vystoupali téměř na vrchol Andělského vrchu do výšky 560 m. Odtud jsme sjeli dolů do Nového Města pod Smrkem, kde jsme doplnili tekutiny a nakoupili slané dobroty. Hned za městem nás čekalo obávané stoupání po úbočí hory Měděnec a dál do výšky okolo 700 m pod vrcholem Smrku - což bylo pro tento den naše výškové maximum.

Nové Město pod Smrkem

Přiznávám, že ne všechno jsme vystoupali na kole, byla místa, kde jsme kola tlačili, ale úžasné hladké asfaltové cyklostezky nám dovolily vyšlápnout i hodně prudké úseky na kole. Čím jsme byli výš, tím bylo příjemnější klima, přestože Slunce pálilo ostošest. Z obav o těžkou bagáž jsme doma nechali foťák a tak zbyla možnost fotit jen mobilem, což se ukázalo jako špatná volba. Všechny ty nádherné záběry na kopce okolo nás, voňavé vřesové stráně a údolí pod námi zůstaly krásně barevné jen v mých vzpomínkách, mnohé fotky z mobilu byly nepoužitelné, přestože nakonec z druhého dne se dalo vybrat o něco víc.
Byl čas sestoupit z výšin, čekal nás dlouhý sjezd po krásně hladké cestě do Bílého Potoka a do Hejnic
.

Bílý Potok V Hejnicích jsem si zavzpomínala na své dětství, kdy jsem v těchto končinách trávila vždy první 3 týdny prázdnin na táboře ve Ferdinandově. V Hejnicích jsme mívali rozchod a první kroky všech dětí vedly vždy do cukrárny. Cukrárna je dodnes stále na svém místě a přestože bylo za minutu pět, stihli jsme si koupit něco sladkého na zub. Kostel v Hejnicích

Pak jsme pokračovali do Ferdinandova, který se nachází kousek od Hejnic směrem na jih. Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda zůstaneme přes noc, nebo se ještě ten den vrátíme přes Raspenavu k autu do Frýdlantu. Neměli jsme na druhý den žádný plán a také jsme si nebyli jisti, co s námi dnešní výlet udělá. Klidná domácí atmosféra v hotelu U Cimpla si nás ale získala natolik, že bylo rozhodnuto. Dali jsme si guláš s knedlíkem na unavené svaly, jedno pivko, co nám okamžitě zamotalo hlavu a když Petr večer koukal do mapy, kam ráno vyrazíme, já už dávno spala.

Hotel U Cimpla - Ferdinandov Hotel U Cimpla - Ferdinandov

PS: Věta dne: "Čoveče, tady je furt všechno pod Smrkem, ale kde vlastně ten Smrk je?" ... A on byl všude okolo :-)


trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu2.den - 54 km:
Ferdinandov - Lázně Libverda - Smrk - Smědava - Jizera - Jizersko-krkonošská magistrála - Na Kneipě - Hřebínek - Oldřichov v Hájích - Raspenava - Frýdlant

Ráno jsme se probudili tak akorát, abychom stihli snídani, která neměla chybu. Na čerstvé pečivo jsme si mohli namazat naše milované opravdové máslo a jako třešnička na bohatém snídaňovém dortu byl švestkový koláč s drobenkou. Takhle krásně se začal druhý den našeho cyklovýletu po Jizerkách.

Lázně Libverda Ve srovnání s trasou předešlého dne byla ta dnešní vedená o trochu výš a nejhorší úsek nás čekal hned na začátku. Projeli jsme Hejnicemi, kde jsme koupili nějaké drobné zásoby jídla a hlavně vodu a začali jsme s výstupem, nejprve na sever do Lázní Libverda a potom dál po červené turistické stezce nahoru na Hubertku.

Horská louka

Tento úsek není zcela oprávněně značen jako cyklostezka, protože se tu jet opravdu nedá, myslím, že ani dolů ne, tedy rozhodně to nedoporučuji. Jakmile zdoláte, resp. vyvedete kolo nahoru k chatě Hubertka, máte pro dnešní den celkem vyhráno.

Chata Hubertka Cyklostezka na Smrk Stráň pod Smrkem

My jsme další cestu volili tak, že jsme dávali přednost asfaltovým cyklostezkám před ostatními, byť označenými, přestože jsme někdy najeli větší vzdálenost. Když už šlapete do kopce, je terén velmi důležitý a po hladké asfaltce se jede lehčeji a šetrněji. Takže u Hubertky jsme se dali doleva po zelené a na rozcestí U Červeného buku hned zas doprava cestou na Tišinu. Tato stezka vede již po úbočí Smrku a vystoupáte po ní do výšky téměř 950 m.

Pod Smrkem

Na vrchol Smrku jsme se nedrápali, přece jen nás dnes čekala dlouhá cesta, takže snad někdy příště, jestli to vůbec s kolem je možné. Zaslechli jsme v hospůdce na Smědavě, že snad na kole se tam dá dojet jen z polské strany. Každopádně i takto to byl zážitek, rozpálená jižní stráň nejvyšší hory Jizerek, vůně všeho kolem, k tomu nádherný výhled na protější kopce, kam jsme se právě chystali jet, no prostě paráda. Pro tenhle pocit budu schopná kdykoliv znovu vyšlápnout těch několik set metrů převýšení a patrně budu chtít stále výš, kam až mi kombinace hory a kolo dovolí.

Výhled pod Smrkem Cyklostezka pod Smrkem

Když jsme si toho užili do sytosti, pokračovali jsme dolů okolo pramene Jizery na Smědavu. Stále nás nepřestávalo udivovat, jaké nádherně hladké jsou tady cyklostezky, tento úsek konkrétně byl jako když ho dělali mimozemšťani.

Pohled na Smrk

Pomalu jsme se blížili na Smědavu a před námi se tyčila Jizera, hora, která má tu smůlu, že je jen o 2 metry nižší než Smrk. Její vrchol je zřejmě dostupnější, o čemž svědčil nával turistů na parkovišti na Smědavě. Vede sem totiž silnice z Hejnic a odtud se pak dají podnikat výlety na všechny strany. Je tady restaurace a venkovní bufet, kde se můžete občerstvit a najíst. Příští chata je Na Kneipě a další na Hřebínku.

Jizera Černý potok

Ze Smědavy jsme už jeli po cyklostezce č. 22, která se v tomto úseku nazývá "jizersko-krkonošská magistrála" a vede okolo kopce Jizera Na Kneipu a dál na západ. Na Kneipě byl asi nejvyšší bod naší dnešní trasy, těsně pod 1000 m. Po chvilce cesty po "magistrále" jsme pochopili, proč má tato trasa tak honosný název - téměř celou dobu jsme jeli po betonových panelech a vzpomínali na cyklostezky "4 třídy" o pár km nazpět. Jeli jsme rozlehlou krajinou, občas nějaká ta křižovatka cest lákala odbočit a poznat další neprobádaná místa. My ale jeli stále rovně až na Hřebínek, kde jsme na chvíli zastavili. Já neodolala borůvkovému koláči, Petr zas párkům s hořčicí. Byla to totiž rozlučka s nadmořskou výškou nad 800 m, odtud nás čekal velmi dlouhý sjezd okolo Vřesoviště do Oldřichova v Hájích. Tak jsme se ocitli o více jak 400 m níž v údolí a hned to bylo poznat na okolní teplotě. Byli jsme rádi, že jsme většinu dne strávili nahoře v kopcích, kde bylo chladněji. Tady nás navíc čekal dost nepříjemný kopeček (na výškovém grafu je vidět, jak byl ošklivý), potom už jsme jeli podhůřím do Raspenavy a dál na západ do Frýdlantu.


trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu


Zkušenosti z cesty - pro někoho milé překvapení:

 • Takové cyklostezky co se kvality týká nenajdete snad nikde v republice.
 • Kopce se na hladkém terénu zdolávají snadněji.
 • S občerstvením se tu počítá, ale pro jistotu mějte vždy doplněnou lahev.
 • Před sjezdem si zkontrolujte brzdy, zda jsou brzdové špalíky dotažené a správně dosedají na ráfek.
 • Pro sjezdy lesem doporučuji čiré brýle (nebo samozabarvovací).
 • Cyklovýlet do hor je nejlepší za slunečného dne, opalovací krém a foťák s sebou...
 •  
  Zenová zahrada
    Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
  E-SHOP Zenová zahrada

     © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


  domů | o mně | fotogalerie | kontakt