Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontaktMapa

Technický pokrok jde tak rychle, že od vzniku této stránky se leccos změnilo. Například někomu bude připadat vtipné, že tu ještě hovořím o klasických papírových mapách. Ale ne každý v dnešní době je moderně vybaven nebo někdo dokonce dává přednost papírovým mapám kvůli ploše zobrazení krajiny, která je větší na mapě než těch pár centimetrů čtverečních u GPS navigace. K nám už také pokrok dorazil, navigaci máme, takže u novějších cyklovýletů najdete trasu v GPS. Já mám i zcela nevinně bez připojení mapu republiky v mobilu, ale přesto bereme papírovou mapu s sebou, ta není na baterky :-) Takže pro příznivce klasické mapy ponechám původní text této stránky, možná i trochu z nostalgických důvodů.

Na svých cyklo cestách používám ke zlepšení mé špatné orientace v terénu mapu. Je však všeobecně známo, že ženy se v mapách orientují poněkud hůře (kupodivu to platí i u GPS navigace). Například otáčení mapy dokola podle směru jízdy někdy působí ještě větší dezorientaci. Naštěstí nikdy nejezdím sama, a proto tedy většinou dojedeme, kam máme namířeno. Používáme mapy z edice Klubu českých turistů 1:50 000. Máme jich už pěknou sbírku, protože na každou cestu jich koupíme pro jistotu několik, kdybychom se rozhodli vyjet mimo původní mapu. To se nám právě stalo u cyklo výletu na Valečov, kdy nám mapa došla v polovině cesty.

turistická mapa

Tento typ map je sice určený především pro pěší turistiku, ale najdete zde i některé cyklostezky. Kdo má rád dobrodružství, může občas místo silnice či cyklo stezky použít stezku turistickou a má o zábavu postaráno. Co se týká zpola zakreslených polních cest a zkratek, je dobré pro jejich lepší identifikaci použít v mapě znázorněné elektrické vedení. Jinak nechám orientaci v mapě raději na vás. Co si uvaříš, to si také sníš.

Na trhu se objevily cyklomapy SHOCART, kde je cyklotras o mnoho více, měřítko mapy je 1:60 000 nebo 1:75 000. Zakoupili jsme jich pár na zkoušku a testovali.

Výhody:

 • Mapy jsou aktuální (oproti některým vydáním map KČT).
 • Cyklomapy SHOCART nabízejí spoustu cyklotras.
 • Skládání mapy je praktičtější.

  Nevýhody:

 • Množství vyznačených cyklotras je někdy na úkor čitelnosti mapy.
 • Měřítko 1:60 000 je málo podrobné - vrstevnice jsou tak špatně čitelné.

  Tak to vidíme my po několika prvních použitích mapy SHOCART. Možná jde jen o zvyk. Další případné zkušenosti doplníme.

  A navrch přidám jednu malou příhodu, která se mapy týká. Jeli jsme na jednodenní cyklo výlet po Kokořínsku. Jak jsem již jinde zmiňovala, máme v těchto končinách chalupu, a proto máme tuto oblast dobře "zmapovanou". Tedy přesněji řečeno, Petr zná všechny cesty na Kokořínsku jako své boty, proto s sebou ani mapu nevozíme. Nevím jak a kde přesně se to stalo, ale trochu jsme přece jen zakufrovali a mapa by se hodila. Na Kokořínsku totiž platí přísloví: dvakrát měř, jednou řež... než pak šlapat zbytečně smrtící kopce z údolí nahoru. Jen co jsme si povzdechli, že nemáme mapu, popojeli jsme asi 100 m a těsně před spornou křižovatkou v příkopu v trávě u cesty ležela napůl rozložená, jako nová mapa Kokořínska. Normálka, ne?

  No vlastně už se nám to stalo podruhé. Byli jsme na výletě v Kutné Hoře - tentokrát mimořádně bez kol. Hráli jsme si s naším malým na stříbrokopy a když jsme se vrátili do města, že bychom po celém dni kutání a nabírání různých písků po pytlíku rádi něco pojedli, nevěděli jsme, kterým směrem se vydat, resp. kudy se vlastně jde do centra města. Jen co jsme řekli: "Chtělo by to nějakou mapku města...", tak na u zastávce na lavičce ležela použitá přeložená A4 - informační leták města s mapou. Dodnes ho máme schovaný na památku jako důkaz jednoho z mnohých takovýchto zážitků.
 •  
  Zenová zahrada
    Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
  E-SHOP Zenová zahrada

     © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


  domů | o mně | fotogalerie | kontakt