Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontaktMoje oblečení na cyklo cesty

 • přilba
 • cyklistické kalhoty dlouhé nebo krátké
 • cyklistický dres
 • mikina s rozepínacím rolákem
 • větruvzdorná bundovesta s děrovaným zadním dílem
 • nepromokavá tenká bunda
 • sportovní ponožky
 • lehké pevné sportovní boty
 • cyklistické rukavice (bez suchého zipu)
 • nákolenky
 • přiléhavé brýle (na gumičku)
 • čelenka ... aktuálně uvažuji o reflexní cyklovestě a viděla jsem na jednom cyklistovi i reflexní ponožky nebo nákotníky...

  Toto je moje standardní výbava na jednodenní cyklo výlet. Vždycky jsem byla zvyklá vozit s sebou takzvaně pro jistotu spoustu oblečení, ale praxe mě to odnaučila. Navíc pokud člověk používá moderní sportovní oblečení, tzn. funkční prádlo, vystačí si s menším množstvím kusů.

  Za nejdůležitější kus oblečení (proto je na 1.místě) považuji cyklistickou přilbu. Nebudu vám tu radit, jakou si pořídit, to nechám na odborníkovi v obchodě. Jen si zkrátka neodpustím připomenout to, co asi bohužel každý pochopí až poté, když si vyzkouší na vlastní kůži, co to je vymlátit se na kole. Podařilo se mi to 8.3.2008 a ještě teď si lížu rány. Jediná netknutá část těla byla moje hlava ochráněná přilbou, která to odnesla za ni. Jak jsem tak zřízená seděla vedle silnice a čekala na Petra, až se pro mě vrátí s autem, všímala jsem si okolo projíždějících cyklistů, polovina z nich přilbu neměla a mě se chtělo na ně zavolat: "Podívejte, přilba mě právě zachránila". Každopádně jizva na ruce a na koleni mi to bude ještě dlouho připomínat, takže cítím jako svoji povinnost upozornit vás zde na důležitost této "pro dospělé cyklisty nepovinné" součásti vybavení na kolo.

  S rozmachem cykloturistiky se stále více i rekreační cyklisté oblékají do cyklodresů. Na svých cestách pozoruji jejich pestrost a ráda bych se také zbavila oné klasiky v podobě červené, modré, žluté. Zkrátka si vyhlížím hezčí dres než mám. Většinou ale zajímavé cyklodresy vidím jen v pánském provedení, dámské dresy jsou neveselé a unylé. To jsem ale odbočila od tématu. Jak tak pozoruji dresy na druhých, všimla jsem si, že mnozí mají dres o velikost větší, rukávy nepřiléhají a okolo těla jim dres vlaje. Pro někoho to bude špatná zpráva, ale cyklodres by měl těsně přiléhat k tělu i za cenu toho, že ukáže, jak jste skutečně na tom :-) Je to jednak základní předpoklad fungování funkčního sportovního prádla - odvod potu, tedy odpařování, jednak je to ochrana před vlétnutím hmyzu pod dres, ať už u krku nebo volnými rukávy (taková vosa pod dresem, brrr...) a konečně je to i kvůli snížení odporu vzduchu (kdo jel v pořádném větru, ví kolik sil ubírají "blány" z oblečení), a vlastně zmíním i možnost zachycení volného či dokonce vlajícího oděvu za jízdy o větve či křoví. Cyklodres tedy určitě doporučuji všem, jen je třeba ho před koupí dobře vyzkoušet, tzn. musí přiléhat, ale nesmí příliš táhnout v ramenou, což by měl ale kvalitní elastický materiál vyřešit bez problémů.

  Bez brýlí si neumím jízdu na kole představit. Jednak chrání oči před sluncem, ale také před větrem, létajícím hmyzem a koneckonců i před odlétajícími kamínky. Vozím s sebou i brýle se žlutými skly. Navečer mi prodlužují viditelnost, v zamračeném počasí dělají dojem, že svítí slunce a často se hodí i při jízdě tmavým lesem. Nyní testuji nové samozabarvovací brýle, abych nemusela měnit tmavé za žluté. Zatím to vypadá pozitivně.

  Cyklo rukavice mají také několik vyzkoušených funkcí - částečně chrání ruce proti chladu, proti mozolům z řídítek, proti sklouznutí spocené ruky z řídítek a také při pádu proti odření hřbetu ruky. Takže nejsou zbytečné, jen je třeba si pořídit správnou velikost - nesmí moc škrtit při sevření dlaně v pěst, ale zároveň nesmí být na ruce volné.

  Pro vyjížďky v chladnějším počasí jsem si pořídila nákolenky. Už se mi mnohokrát stalo, že jsem nebyla za celou cestu schopná zahřát si nohy na "provozní" teplotu. Svalstvu to určitě neprospívá, klouby trpí, také se druhý den náležitě ozvou. Již jsem je otestovala a nemohu si je vynachválit. Budou teď jistě součástí základní výbavy.

  A jak je to s tou jízdou "naostro"? Jde o jedno vyzkoušení a máte jasno. Je to prima pocit. Kde jsou ty chvíle - propocené spodní prádlo, otlačená místa od lemu kalhotek a další následky - minulost.

  Neodpustím si připomenout tkaničky u bot, které by neměly navazovat častý kontakt se zoubky řetězu. Už tu byla jednou příhoda, kdy jsem odmotávala syna od kola, bohužel už ležel i s kolem v louži na zemi. Speciální cyklistická obuv má zapínání na suchý zip a tak, kdo si ji pořídí, nemusí tento problém řešit.


  Rada nad zlato nebo alespoň za několik set či tisíc korun:
  O suchém zipu a repelentu aneb Jak si zničit cyklistické kalhoty
  Suché zipy se vůbec nekamarádí s funkčním prádlem, cyklistickými kalhotami a cyklodresem, takže pozor na cyklistické rukavice na sucháč.
  Repelent se také nekamarádí s cyklistickými kalhotami. Až se budete ve stavu úplného šílenství polévat repelentem stejně jako já, myslete na cenu cyklisťáků, protože repelent je zbaví jejich funkčnosti tím, že je rozleptá.
 •  
  Zenová zahrada
    Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
  E-SHOP Zenová zahrada

     © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


  domů | o mně | fotogalerie | kontakt