Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontakt3-denní cyklovýlet - Letohrad - Červená Voda - Králíky - Horní Morava - Mladkov - Pastviny - Žamberk - Letohrad - celkem cca 120 km

Tento cyklovýlet by mohl s trochou nadsázky patřit mezi ty horské, navštívili jsme jižní část Orlických hor a také jižní část pohoří Králický Sněžník, ale většinou jsme se drželi podél vodních toků, což tento výlet posunulo mezi ty méně obtížné... no jak pro koho, za celé 3 dny jsme ujeli pouhých 120 km a měli jsme toho pro tentokrát fakt dost.

Podorlicko

1.den - 39 km:
Letohrad - Bystřec - Červenovodské sedlo - Suchý vrch - Červená Voda

Letohrad Letohrad Letohrad

Tento 3-denní cyklovýlet jsme začali v Letohradu. Okoukli jsme místní zámek a zahradu v dolní části náměstí, v horní části jsme v pekárně nakoupili něco na zub a vydali se směrem podél Tiché Orlice na Verměřovice, dále přes Cikánský vrch až na okraj obce Bystřec a odtud nahoru na silnici č. 11, která vede mezi kopci Bulík a Jeřábka směrem na Červenovodské sedlo (814 m).

Rozhledna Suchý vrch Tady jsme dali krátký odpočinek a rozhodli jsme o dalším směru cesty, odbočili jsme z hlavní silnice a vydali se na Suchý vrch (995 m) s rozhlednou. Odtud byl pěkný výhled do širokého okolí, Králický Sněžník tu byl jako na dlani a za dobré viditelnosti je odtud prý vidět i Sněžka. V občerstvení pod rozhlednou jsme doplnili tekutiny a na zbytek cesty nás čekal pěkně dlouhý sjezd zpět na sedlo a z něj pak dolů obřími serpentýnami do Červené Vody. Ty sjezdy nic moc, vlastně mě vůbec nebaví - člověk furt musí brzdit :-) navíc tady byly zatáčky pěkně ostré a nepříjemné. Asi tady už jsem načala svůj plášť, v některých místech jsem ugumovala pneumatiku na textil, ale to jsem o tom ještě nevěděla.

Králický Sněžník z rozhledny

Červená Voda je pěkně dlouhá potvůrka, my se dali na jih hledat zamluvený nocleh v pensionu U zeleného stromu. Bylo docela brzo, ale raději jsme zalehli dřív, protože na druhý den nás čekala velká neznámá v podobě pohoří Králický Sněžník (viz foto výše - hora uprostřed vzadu).

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu2.den - 45 km:
Červená Voda - Mariánský kopec - Králíky - Červený Potok - Dolní Morava - Horní Morava - Horní, Prostřední a Dolní Lipka - Mladkov

Ráno bylo docela chladno, předpověď počasí na tyto dny byla totiž velmi nejistá, vůbec celé léto 2008 mi připadalo tak nějak jako nejistá sezóna co se týká předpovědi počasí, takže člověk do poslední chvíle nevěděl, jak vlastně bude. Pension byl po ránu mrtvý, tak jsme jeli hledat nějakou snídani. Bylo osm a přesně v osm otvírali pod kostelem bufet. Bylo to zřejmé i z toho, že se sem začali stahovat všichni hladoví chlapi z okolí, až ven to vonělo polévkou, vepřovým a dalšími teplými masovými dobrotami. My si k venkovnímu stolku objednali snídani v podobě obloženého talíře se sýrem, šunkou... já byla vděčná za čerstvé rohlíky, pravé máslo a teplý skoro půllitrový hrnek černého čaje s cukrem. Prostě paráda hned po ránu. Pak to ale začalo. Z Červené Vody bylo třeba vystoupat nahoru, a stále nahoru a pak ještě nahoru na Mariánský kopec, a to mě asi zmohlo. Jeli jsme po silnici č. 43, pak po cyklostezce 4077 okolo Kamenáče a na rozcestí pod Lískovcem jsme uhnuli doprava na Mariánský kopec. Tato cesta vede lesem a je velmi kamenitá, rozhodně se po ní nedá jet na kole, tedy když už vy máte možnost volby, bude lepší jet po silnici, tedy za Kamenáčem odbočit vpravo a Lískovec objet zprava. Mariánský kopec je proslulý klášterem, který stojí na vrcholku, já ho pamatuji ještě přístupný veřejnosti, tentokrát byl vstup možný jen do kostela, kláštěr je neprodyšně uzavřený. Výhled na Králíky nebo na Králický Sněžník si tu ale vychutnáte v každém případě... Odtud jsme potom pokračovali do Králíků, kde jsme hledali něco k snědku.

Králíky Na náměstí jsme neodolali kančímu guláši s pěti a pěkně jsme se rozseděli. Bylo zajímavé pozorovat, jak na náměstí stále přicházeli další a další turisté v maskáčích... že se děje něco maskáčového jsme pochopili záhy, když jsme na náměstí zahlédli maskáčového králíka - zkrátka se tu konala jakási přehlídka vojenské techniky ze "slavných dob" druhé světové války, což trochu narušilo můj dojem z tohoto výletu. Celou cestu se totiž odkudsi ozýval buď amplion s hlasatelem nebo střelba a nad hlavami nám přelétaly vrtulníky.

Králický Sněžník

Z Králíků jsme se dali na sever do Červeného Potoka a z něj pak směrem do pohoří Králický Sněžník podél řeky Moravy, která zde pramení. Až na Sněžník (viz foto výše - kopec uprostřed) jsme si ale netroufali, odradilo nás, že v mapě všechny cyklostezky končí poměrně brzy a dál žádná nevede. Jak jsme později zjistili od jiných cyklistů, cesta nahoru není z nejlepších, je kamenitá a dost náročná. Moje kondička nebyla nic moc a taky jsme netušili, jak to zvládneme časově, takže jsme se rozhodli pro původní trasu podle cyklostezky v mapě, která končí na Horní Moravě a pak se stáčí zpět.

Řeka Morava Horní Morava

Na Horní Moravě jsme tedy uhnuli doleva a vyšlápli si kopec nahoru na rozcestí Pod Klepáčem, odtud jsme se vraceli dolů na jih přes Horní, Prostřední a dolní Lipku a pak podél Tiché Orlice jsme jeli přes Lichkov až do Mladkova. Tady jsme měli v plánu přenocovat. Stihli jsme to tak akorát, večer začalo pršet a přišla očekávaná fronta.

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu3.den - 36 km:
Mladkov - České Petrovice - Klášterec nad Orlicí - vodní nádrž Pastviny - Nekoř - Líšnice - Žamberk - Letohrad

Měli jsme trochu obavy do jakého rána se probudíme, ale když jsme vyjížděli bylo už sucho, sice trochu chladněji, ale hned po pár metrech stoupání z Mladkova na Kašparovu chatu nám bylo pěkně horko. Nějak mě neposlouchaly nohy a jelo, chvílemi i šlo, se mi velmi těžko. Trochu mě udolala i psychika, protože navečer jsme objevili moje probělené pláště na zadním kole a tak bylo vhodné vyhýbat se ostrým kamínkům, což mi moc nepřidalo. Ještě že jsme se den předtím nevydali na Sněžník, s mojí zátěží :-) by to na kamenech nemuselo dopadnout nejlíp. Přesto jsme si ale nechtěli nechat ujít náš poslední výšlap na vrcholky jižní části Orlických hor, nezkrátili jsme si cestu přímo do Žamberka, což bylo kousek, ale dojeli jsme až na rozcestí Adam a pak do Českých Petrovic, kde právě probíhaly závody v lyžování na kolečkových lyžích. Tady jsme pěkně prochladli, bylo tu jak na horách, čoveče :-) Tak jsme se vydali dolů k Divoké Orlici do Klášterce nad Orlicí a zamířili jsme k vodní nádrži Pastviny.

Vodní nádrž Pastviny Vodní nádrž Pastviny

Nějak nám v ní ale chyběla voda, asi upouštěli kvůli možným záplavám či co, ale vody tu bylo na dně. Podél Pastvin jsme dojeli až do Nekoře a odtud dál podél Divoké Orlice přes Líšnici do Žamberka.

Žamberk Tady nám nebylo přáno se najíst, žádná funkční zahrádka, zámek nás překvapil tím, že není zámkem a tak jsme ze Žamberka raději rychle zmizeli směrem na Letohrad. Počasí nakonec dostalo rozum a bylo pěkně, na cyklostezce mezi poli u Lukavic jsme se hezky zahřáli a v zámecké restauraci v Letohradu jsme si dali skvělý oběd. Pak jsme ještě načerpali energii na zpáteční cestu autem v cukrárně na náměstí a ukončili jsme náš na kilometry chabý, ale na vydané síly náročný výlet.

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu
 
Zenová zahrada
  Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
E-SHOP Zenová zahrada

 © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


domů | o mně | fotogalerie | kontakt