Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontaktCyklo výlet - Kralupy n./Vlt. 2007 - až 70 km

Praha Troja - Zámky - Klecánky - Řež - přívoz Máslovice - Kralupy - Veltrusy - Nelahozeves - Kralupy - Praha

Tato trasa patří k našim nejoblíbenějším, jeli jsme ji už několikrát a její zkrácenou verzi "k převozníkovi a zpět" už ani nepočítám. Vlastně je to trasa velmi variabilní, můžete se na ni napojit nebo ji ukončit kdekoliv po cestě a zvolit si tak její délku a náročnost, zvláště pokud jedete s dětmi. Pro menší děti nejsou některé úseky příliš ideální, z čehož jeden je přímo nevhodný, my mu říkáme "adrenalinová stezka" a určitě se o ní ještě zmíním. I přesto se tu najde dost kilometrů pro rodinnou vyjížďku, zejména okolí Kralup si děti zamilují.

Když vypustím náš "soukromý" zahajovací sjezd dolů k Vltavě a tedy i návrat zpět do kopce při cestě domů, jede se vlastně stále po rovině. Začněme třeba v Troji pod mostem z Holešovic, odkud vede luxusní úsek cyklotrasy až k zoologické zahradě. Odtud pak vede cesta betonovo-asfaltová (Pozn.: začátkem roku 2008 se začalo s asfaltováním dalších úseků) a od ústí Drahanského údolí skoro až do Klecánek je cesta velmi terénní a s dětmi to tu chce mít velkou trpělivost. Tento úsek není nebezpečný, ale cesta je tu velmi hrbolatá a kamenitá a pojedete ji trochu déle, než byste čekali.
Po cestě od ZOO budete míjet minimálně dva přívozy, ale ten pravý, o kterém je řeč, patří Klecanským a převáží na druhou stranu do Roztok. To je ten námi již opěvovaný přívoz včetně převozníka, kde je ona oáza klidu pro cyklisty, dobré párky, pivko a zmrzlina pro děti, i když občerstvení najdete po cestě povícero.

Přívoz v Klecanech

Po krátké zastávce u přívozu se pokračuje dál podél Vltavy, projede se areálem kamenolomu a míří se do Řeže. V Řeži je most, ovšem jen pro pěší či cyklisty, kteří přijeli vlakem. Tedy první možnost "úniku" z výletu zpět do Prahy se nabízí právě zde. Nebo je to šance, jak se vyhnout následné "adrenalinové stezce" a posunout se o kus vpřed směrem na Kralupy vlakem. Zdatnějším a odvážnějším cyklistům doporučuji pokračovat po cyklostezce č.2 směrem na Máslovice - přívoz Na Dole. Čeká tu opravdu nádherný úsek cca 4 km, kde se ještě více spřátelíte s Vaším kolem, bude to totiž přátelství na život a na smrt. Abyste alespoň tušili oč tu jde, poměrně dlouhou dobu se jede po cestičce v šířce pro 1 kolo a navíc sotva 1 metr od vás napravo je skála a půl metru od vás vlevo je hluboko dole voda. Já když jedu, nesmím se koukat dolů do vody. V tomto směru po proudu řeky to ještě jde, ale horší je to nazpátek, kdy máte vodu vpravo, veškerá stabilita je tatam. Koneckonců, samo za sebe hovoří i to, že v mapě je tento úsek cyklostezky označen jako "v návrhu" - nikdo zřejmě nechce zodpovídat za možná rizika. Napoprvé se opravdu opatrnost hodí. My to jeli už 5x, jednou i v mokru po velkých deštích, a už to bylo v pohodě. Jsou zde místa, kdy je potřeba slézt s kola a neriskovat, např. tzv. sundavač, tj. nakloněný strom přes cestu, který opravdu nepodjedete, nebo tzv. přehluby s kořeny a kamením, pokud neslezete, může se z toho stát tzv. vraceč, tzn. že úvodní kořen nepřekonáte díky lehkému převodu kola a kolo se začne vracet zpět, Vaše těžiště vezme za své a Vy třeba spadnete stejně jako já mezi ostré kameny. Čas od času tu také potkáte protijedoucího cyklistu a je třeba si ho všimnout co nejdřív a nechat ho projet, nepsané pravidlo - přednost má ten, co je blíž k vodě. Už Vás nebudu strašit, třeba to bude pohoda hned napoprvé, vyzkoušejte si to sami.

Adrenalinová stezka do Máslovic

Po tomto úžasném zážitku dojedete k přívozu Na Dole pod Máslovicemi, kde se můžete občerstvit nebo se nechat převézt na druhou stranu řeky do Libčic (vlak). Nejlepší je ale pokračovat dál podél Vltavy po nádherné stezce, krásnou krajinou až do Kralup. V polovině této cesty uvidíte malou prasečí farmu s pidi prasátky, které tu hlídá jedna ovce. Pro děti i dospělé pěkná podívaná, zvlášť když máte něco dobrého. Jak se postupně blížíte do Kralup, zlepšuje se i výrazně cesta. Projedete Chvatěruby, minete turistické informační centrum (cyklotrasa č. 2 vede z Německa do Prahy a v létě tu potkáte hodně turistů s bagáží odpovídající délce trasy) a najednou se ocitnete uprostřed Kralup nad Vltavou. Kralupy jsou na cyklisty připravené, skoro celým městem se můžete pohybovat po cyklostezkách mimo vozovku. Kralupy nad Vltavou

Takže jen přejedete přes hlavní silnici u mostu přes řeku a pokračujete po stezce dál na Veltrusy, tedy po pravém břehu Vltavy. Trasa v jednom krátkém úseku vede i úzkou cestičkou mezi křovím okolo zahrádkářské kolonie, ale dá se to projet. Ve Veltrusích jste natotata. Napojíte se na silnici vedoucí od starého mostu a u hospody U Libuše zahnete doleva. Po 200 m přijedete pod nový most, podjedete ho a jste na parkovišti, odkud vede cesta k zámku.

Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy Zámeček Veltrusy ve stylu pozdního baroka se ještě vzpamatovává z povodní v roce 2002, ale zámecká zahrada je milá, plná květin, s jezírkem a rybkami. Zřejmě jsou již přístupné i interiéry a pořádají se tu různé akce - viz webové stránky zámku zde. U zámku je i zámecká restaurace, kde sice u venkovních stolků loudí kočky, ale jídlo tu mají dobré za solidní ceny. K zámku patří poměrně velká obora, kde by se dalo téměř ztratit. Jedna z cest vede k egyptskému pavilónu, po ní jsme se vydali, pavilón jsme nenašli, za to jsme narazili na pěkný domov důchodců. Vrátili jsme se k zámku a pak už jsme mířili zpět přes most do Nelahozevsi.

Zámek Nelahozeves  Zámek Nelahozeves  Zámek Nelahozeves

Dali jsme se doleva a vraceli se proti proudu řeky po silnici směrem k zámku Nelahozeves. Zámecký pán asi ještě nebyl doma, tak jsme tentokrát nakoukli na nádvoří. Už se nám totiž stalo, že pan Lobkowicz přijel domů z práce a bylo třeba ukončit prohlídku nádvoří, aby měl klid na odpočinek. Zámek je tedy v pěkném stavu, i jeho okolní zahrady jsou krásně upravené. Turisty se to tu jen hemží.
Pro cyklisty tu mají opravdu kvalitní a zároveň stylové stojany na kola. Podobné jsme viděli nedávno u muzea v Novém Městě nad Metují a považujeme je za jediné dobře fungující stojany na kola, na které jsme kdy na cestách narazili. Kolo hezky celou přední částí zajede do stojanu, kam se na šířku vejde v pohodě, a opírá o celou přední vidlici. Do většiny stojanů se totiž zajede jen předním kolem, držák je nízký a aby se kolo opřelo, drží celá váha na drátech předního kola, což není to pravé ořechové. Takže jsme si nafotili stojany a trochu i zámek a vraceli jsme se po cyklostezce zpět do Kralup. stojan na kola
Stezka vede podél trati mezi řekou a skalami, ve kterých je železniční tunel. V jednom místě po cestě narazíte na vchod do skály, který je zároveň vchodem do tunelu. Prostě vlezete do tmavé jeskyně a najednou před Vámi profrčí rychlík - docela šok, není zde totiž žádné upozornění ani zábrana. Nejdřív Vás tlak vzduchu málem vyfoukne ven, vzápětí vír za vlakem Vás vtahuje do tunelu - tak trochu další adrenalinový zážitek na této výpravě - rozhodně stojí za to počkat si tu na vlak.

tunel  tunel  nákladní vlak v tunelu

Po příjemné lesní stezce dojedete téměř do centra Kralup. Hned při výjezdu z lesa, před paneláky vpravo nad Vámi je dětské hřiště, které byste neměli minout, pokud máte s sebou dítě jakéhokoliv věku. Je tu lanová pyramida, která láká ke zdolání vrcholu. Odtud už je to pár metrů k mostu přes Vltavu, který přejedete jako pán po své cyklostezce, druhá půlka mostu patří chodcům, auta totiž jezdí po mostu vedle. Přejdete přes silnici a jste opět na cyklostezce, která vede zpět do Prahy. Již od Nelahozevsi ale můžete kdykoliv nastoupit do vlaku a dokončit výlet bez šlapání. Osobní vlaky jedou z Kralup do Prahy snad každou hodinu, cca okolo třičtvrtě a staví v Libčicích (převozník), v Řeži (most), v Roztokách (převozník), v Sedleci (převozník), ve Stromovce - Bubenči a v Holešovicích (metro). Kdo ale touží ještě po jedné dávce adrenalinu, neměl by vynechat zpáteční cestu z Máslovic do Řeže. Jak jsem psala na začátku, sami si zvolíte variantu výletu, jeho délku a trasu a patrně se sem ještě několikrát vrátíte. Tato stezka se Vám hnedtak nepřejí. lanové hřiště

 • mapa Seznam
 •  
  Zenová zahrada
    Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
  E-SHOP Zenová zahrada

     © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


  domů | o mně | fotogalerie | kontakt