Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontaktLetadla

Když jsme onehdy na kolech dorazili na letiště v Ruzyni, nebylo to samozřejmě poprvé, co jsme zblízka sledovali letadla, jak klesají na přistávací dráhu, zatímco další už čekají v pořadí na start.

Už jako malá holka jsem tam občas zajela s našima a moc dobře si pamatuju ten pocit, když vám letadlo na Přední Kopanině "líže" hlavu těsně před dosednutím na dráhu. To musí dostat každého. Ta velikost, ta síla a řev motorů, obří kolečka, ve srovnání s velikostí letadla až legračně malá, na kterých závisí všechno... Před přistáním se musí roztočit, aby nabrala tu správnou rychlost a na betonové dráze zůstalo co nejméně z jejich pneumatik.

Klapky na křídlech dovádějí, aby pomohly letadlu zabrzdit, motory burácejí zpětným chodem a najednou si letadlo jede hezky po dráze jako autíčko, zatočí doleva a doprava a zaparkuje na parkovišti před letištní halou.

Letiště je kolem dokola oplocené a ta nejlepší místa na koukání se zaplňují podle větru, resp. podle dráhy, která se právě používá. Informace o aktuální přistávací dráze včetně směru přistání se dozvíte na ATISu.
Hledejte v textu: "ILS APPROACH RWY24 IN USE" a dozvíte se číslo dráhy. To vám ale asi moc neřekne a tak navštivte ještě stránky PLANES.CZ a hned vám bude všechno jasné. Na této stránce dole najdete plánek letiště a v něm kromě čísel drah také čísla míst pro nejlepší pokoukání - jejich bližší popis se nachází na stránce nad mapkou. Když už budete na tomto webu, celý si ho hezky prohlídněte, stojí opravdu za to a ještě se k jeho obsahu vrátím.

Počítejte s tím, že výpravy za letadly jsou poměrně náročné, na tzv. vyhlídková místa se samozřejmě nedostanete autem, vemte sportovní obuv a oblečení navíc, přibalte i větrovku a nezapomeňte si sluneční brýle. Půjdete někde i kiláček pěšky, ne všude je ale cesta k letadlům tak daleká. Na stanoviště 14 u dráhy 24 je to kousek. Tady ale letadlo nad hlavou neuvidíte. Nebudu vás tu zatěžovat popisem vyhlídkových míst, potrapte se s mapou nebo to rovnou zkuste osobně a zařiďte se podle prvního letadla, které uvidíte přistávat. Máte-li doma dalekohled, foťák nebo kameru, vemte to s sebou, ať na místě nelitujete.

Na letišti asi nejčastěji uvidíte letadla ČSA a pak ta ostatní barevnější. Občas se poštěstí a do Prahy přiletí nějaká ta radost v podobě většího letadla, jako je třeba Airbus 330 Korean Air a nebo Boeing 747-400F Cargo společnosti China Airlines. Tato dvě letadla se poměrně dost odlišují svojí velikostí od ostatních letadel v Ruzyni a proto jsou středem pozornosti letadlových nadšenců - u nás.

Všechny zajímavé lety mířící do Prahy najdete na již zmiňovaných stránkách PLANES.CZ včetně fotogalerie letadel. "China" i "Korea" patří mezi pravidelné linky a tak si můžete výpravu za letadly naplánovat. Přesto si ale nechte časovou rezervu plus i minus, Cargo si lítá dost jak chce a i korejský Airbus s ohledem na velkou vzdálenost někdy nedodrží přesně čas přistání. Pro tento účel je dobré mít spojení s internetem, dokud to jde, a nebo mít někoho na dálku, kdo vám z Internetu nahlásí předpoklad přistání. Ten najdete na stránkách PRG.AERO.

Já ze svého bytu vidím letadla, když přistávají na 24, jak se nesou směrem k letišti. Když letí "Čína" a nebo "Korea", je to opravdu hodně jiné a je to super zážitek, natož pak být přímo u dráhy na letišti.

Zajímavá jsou i letadla společnosti Alitalia, která mají dlouhé tělíčko, motory vzadu a při startu pěkně dovádějí a do nebe stoupají hezky bez servítků. Stejně tak i letadla Antonov s mírně sklopenými křídly a čtyřmi motory. Než se ale na letiště vypravíte, koukněte na PRG.AERO, kolik letadel se bude v tu kterou hodinu na letišti pohybovat. Někdy se střídá přistání se startem v minutových intervalech, jindy je letiště skoro prázdné.

     

Před pár dny letadla přistávala od severu, což není tak obvyklé, a tak jsme si udělali výpravu přímo pod jejich břicha na poli u Dobrovíze. Došli jsme až téměř k plotu a užívali si tu nádheru. Poprvé v životě jsem slyšela zpívat vzdušné víry za letadlem. Určitě jsou ale pěkně nebezpečné, dostat se k zemi, tak vás chytnou a doslova s vámi zatočí. Vzduch v díře za letadlem dělá psí kusy, nabere pěknou rychlost a pak sviští a zpívá, až jde mráz po zádech.

Takže co jsem vám ještě neřekla? Je toho hodně a chlapi by věděli, co ještě napsat. Můj syn říká, že to chce víc technických informací a zajímavostí o letadlech. Tak mu tu dám někdy slovo, až bude chtít. Tohle je ale holčičí web o různých i neholčičích věcech z holčičího pohledu. Spoustě věcí samozřejmě vůbec nerozumím, ale je to všechno úžasný.

Mrija - Antonov 225 v Praze

Ruslan - Antonov 124 v Praze

Další fotografie

Vtipy z kokpitu


Další skvělé odkazy na stránky o letadlech a zajímavá videa:

Letiště Princess Juliana na ostrově St. Maarten - video
Pokus o přistání na letišti v Lisabonu - video - 2,4 MB - zdroj viz Danielova stránka
Airbus A-320 při vichřici Emma - www.liveleak.com
Fotogalerie na www.planes.cz - např. foto 1 a foto 2
 
Zenová zahrada
  Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
E-SHOP Zenová zahrada

 © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


domů | o mně | fotogalerie | kontakt