Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontaktCyklovýlet - Letiště Praha Ruzyně 2006 - cca 60 km

Poslední červnový víkend v roce 2006 byl opravdu teplý, ba přímo tropický. Na neděli jsme měli naplánovaný cyklovýlet s kamarádem Radkem někam k Sázavě (Stříbrná Skalice), a tak jsme chtěli v sobotu dát něco jen tak na rozjezd. Až do poslední chvíle (vyrazili jsme až v půl druhé) jsme ale nevěděli, kam pojedeme, nakonec tedy padla záchranná karta v podobě přívozu v Klecanech, kam jezdíme často jen tak navečer rozhýbat unavené tělo po práci. Místo tradičních 25 km se nám ale cesta poněkud protáhla.

Praha Střížkov - Trója - Klecany přívoz - Roztoky u Prahy - Tiché údolí - Únětice - Černý Vůl - Tuchoměřice - Kněževes - zpět - Klecany přívoz - Brnky - Zlatý kopec - Ďáblice - Střížkov.

Pro ty, kdo bydlí na stejném kopci nad Prahou jako my, se náš výlet začíná na Střížkově (metro "C"), odkud se klidnou Střížkovskou ulicí sjede dolů k Bulovce a dál do Povltavské ulice, kde se naváže na cyklostezku č.2 podél Vltavy do Tróje. Ti, kdo jedou z centra Prahy, mohou se na trasu připojit z Holešovic od metra, jen přejedou přes most.
Cesta tu vede okolo umělého kanálu, kde právě projížděli odvážlivci na raftech, tak jsme se tu na chvíli zastavili a pak jsme jeli dál okolo Trójského zámku, zoologické zahrady, přírodní rezervace Podhoří, pod Zámky, až k ústí Drahanského údolí. K našemu přívozu už zbývalo jen několik kilometrů. rafťáci

Přívoz v Klecánkách je takové zátišné místo - páreček a pivko nebo zmrzlina - několik odpočívajících cyklistů buď jen projíždějících nebo čekajících na přívoz. Pan převozník, resp. oba dva, co se tam střídají, jsou moc sympatičtí pánové v dobrých letech, převáží zřejmě bez pevného jízdního řádu jen podle potřeby pasažérů. Vše se děje v klidu a pohodě, nástup na loď, galantní pomoc cyklistkám s naloděním kola, měkké zakotvení a cena za cyklistu s kolem 15 Kč. Prostě paráda, doporučuji zažít včetně atmosféry okolo.

přívoz v Klecanech

Na druhé straně Vltavy jsou Roztoky u Prahy. Jak jsem jen s kola zahlédla, mají tu asi pěkné nádraží, takové pěkné dobové i moderní a čisté. Někdy, až nebude takové vedro, ho jistě prozkoumáme blíž. Tedy s nádražím po levé ruce sjedete asi 200 m dolů a dáte se doprava, kde už cedule ukazují na Tiché údolí. Tato část Roztok je opravdu luxusní, uvidíte sami a opět ta zvláštní klidná atmosféra. Na konci tiché ulice s názvem Tiché údolí začíná přírodní rezervace, po levé straně je tu u jezírka rybí restaurace, podle počtu hostů asi dost oblíbená. My ji tentokrát nenavštívili, ale rybí polévku už jsme tu jednou měli a byla výborná. Tady jsme vjeli do lesa a velice příjemnou lesní cestou jsme podle Únětického potoka dojeli až do Únětic. Samozřejmě jsme neměli žádnou mapu a tak jsme se snažili volit další trasu až podle ukazatelů na rozcestích.

Cesta na Okoř 10 km vzdálený se nám jevila jako riskantní neznámá, cesta do Horoměřic vypadala, že vede přes Kozí hřbety a tak jakmile jsme nad hlavou uslyšeli vzlétat letadlo, bylo rozhodnuto. Patříme totiž mezi ty nadšence, co rádi tráví odpoledne za plotem přistávací a zároveň startovací dráhy letiště v Ruzyni. Bylo to už jen kousek (aniž nás to dřív napadlo) - něco přes 10 km do Kněževsi, kde ten den podle větru startovaly létající stroje. startovací dráha hned za plotem

Jeli jsme tedy z Únětic dál lesní cestou okolo potoka až do Černého Vola, tady jsme se dali doleva chvíli do kopce po silnici, ale opravdu jen za zatáčku, kde se hned odbočí vpravo dolů na silnici, která vede do Statenic. Tady se můžete kochat moderními bytovými domy s nevšední úpravou okolí. Ze Statenic pak příjemnou krajinou dojedete do Tuchoměřic, na jejichž konci podjedete kladenskou dálnici a za chvíli jste v Kněževsi. Tady jsme se na tu podívanou nejprve posilnili jedenáctkou Zlatopramenem a vyrazili do kopečka k letištní dráze.

po přistáníAlitalia - dlouhán těsně po startu

U plotu letištní plochy jsme nakonec pobyli jen půl hodiny, něco jsme dokonce vyfotili, a protože jsme měli ještě 30 km před sebou a bylo stále pekelné vedro, vydali jsme se zpět.

Jeli jsme stejnou cestou, i když z opačného směru se zdála o trochu jiná. Každopádně to byla cesta "jasmínová" (podobně jako jarní šeříková cesta do Úštěku). Viděli jsme po cestě několik fotbalových klání, což byli vzhledem k počasí stejní šílenci jako my, jinak zbytek světa ležel jistě někde u vody. Po cestě jsme vzorně doplňovali tekutiny, já ten den vypila snad 4 litry. Také jsem se tentokrát namazala krémem s UV filtrem a opravdu jsem se nespálila.

K převozníkovi jsme dorazili přesně v 19 hodin - právě připlouval :-) Na druhém břehu jsme se již nezastavovali, protože cesta zpět nám byla známá a bylo jasné, že po více jak 40 km by s pivkem v nohách nebyla cesta nahoru na Brnky žádná brnkačka. Je to dost, dost prudké stoupání. Vyjela já jsem to vůbec někdy bez slézání s kola? No párkrát už ano. Rozhodně nahoře Vám srdce vyskakuje z hrudníku, ať jedete nebo tlačíte kolo. Všechno důležité si řekněte pod kopcem...pak to dlouho nebude možné. Když vyjedete na Brnky, máte vyhráno, myslím tím teda ty chudáky, co bydlí nahoře na kopci. Sice si ještě šlápnete po cestě na Zlatý kopec, ale pak už je to paráda. Propletete se mezi novými domky, pak chvíli mezi poli, a jste v Dolních Chabrech. Potom už pojedete podle cíle Vaší cesty. Zpět na Střížkov se jede Spořickou ulicí do Ďáblic, okolo hřbitova na kruháč a pak doleva přes most k metru. Pokud jste vyjeli z "dolní" Prahy, např. od metra v Holešovicích, budete se patrně vracet stejnou cestou od přívozu do Holešovic podle Vltavy, takže cestu na Brnky nebudete absolvovat, škoda, někdy si to zkuste, je to výzva.

trasa cyklovýletu na mapě 
Zenová zahrada
  Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
E-SHOP Zenová zahrada

 © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


domů | o mně | fotogalerie | kontakt