Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontaktCyklovýlet - Lužické hory 2006 - 55 km

Jeden z mála relativně chladnějších víkendů léta 2006 jsme využili na cyklovýlet do Lužických hor. Vyrazili jsme až okolo poledního autem směrem na Českou Lípu, až jsme dojeli do Zákup. Tady jsme zaparkovali auto, sundali kola a vyrazili na trasu:

Zákupy - Velenice - Sloup v Čechách - Cvikov - Mařenice - Heřmanice - Jablonné v Podještědí - Zákupy.

Lužické hory - kopec Ortel

Z náměstí v Zákupech jsme se vydali na sever směrem na Velenice. Velenice jsou patrně jedním velkým rekreačním střediskem, původní chalupy jsou opečovávané rekreanty, kteří tu poměrně citlivě zachovávají původní lidovou architekturu. Projeli jsme tedy Velenice a pokračovali jsme dál na Svitavu podél potoka. Po cestě bylo několik jeskynních útvarů, jedním z nich byl Pustý kostel (viz foto) a jeskyně, kam se sjížděli motorkáři z celého okolí.

dům ve skále Pustý kostel

Ve Svitavě na rozcestí se teprve tvořila trasa našeho výletu. Protože nás tu podle ukazatele dělilo pouhých 5 kilometrů od rakviček, kremrolí a skvělého párku s hořčicí, o kterých jsem psala v cestopise Sloup v Čechách, odbočili jsme vlevo směrem na Sloup. Hned za odbočkou na kopečku je nová restaurace. Tentokrát se o ní nezmiňuji kvůli jídlu, ale proto, že nás upoutal její exteriér - parkoviště bylo vyzdobené skleněnými dekoracemi, které jsme pro vás vyfotili.

sklo sklo sklo sklo

Ve Sloupu jsme byli natotata a tentokrát jsme se ocitli v jeho severní části, kde jsme ke svému překvapení objevili Radvanecký rybník s autokempem. V tu chvíli se mi ihned vybavil možný dvoudenní výlet s nocováním právě tady - snad někdy příště.

Radvanecký rybník Autokemp ve Sloupu

Zjistili jsme, že Sloup v Čechách je docela velká obec, chvíli nám trvalo najít naše známé občerstvení Na Stráži, ale pomohl nám potok, který vede okolo. Zklamáni z návratu na známé místo jsme rozhodně nebyli, čekali na nás nazdobené kremrole a rakvičky s poznámkou, že používají pouze pravou šlehačku :-) a párky byly opravdu lahůdkové.

Občerstvení Na Stráži Občerstvení Na Stráži Skalní hrad Sloup

Po tomto "doplnění soli a cukru" jsme jeli zpět okolo Radvaneckého rybníka a dál směrem na Cvikov. Možná jsem na začátku neřekla, že tento výlet by se také mohl jmenovat "NATOTATA", protože téměř s každou značkou začátku obce jsme se divili, že už jsme tady. Stejně tak to bylo i s dojezdem do Cvikova. Cvikov mě fascinoval tím, že u náměstí stál kostel s doškovou střechou a hned vedle několik paneláků.

Mařenice Doslova jsme jen projeli a pokračovali přes Trávník na Mařenice. Až teprve v tomto úseku cesty se výrazně změnil povrch silnice, a to k horšímu. Na chvíli jsme ocenili svá horská kola, ale netrvalo to dlouho, tento negativní dojem byl vzápětí přemazán krásným pohledem na mařenický kostel svaté Máří Magdalény, který zářil na slunci. Bohužel, než jsem to stihla vyfotit, sluníčko se schovalo za mraky. Na tomto místě jsme si dali krátkou pauzu a koukli se na mapu, jak dál.

Zdálo se nám, že máme ještě dost sil na nějaký ten pěkný kousek cesty a tak místo původního plánu jet odsud zpět na jih na Zákupy, jsme se rozhodli pokračovat směrem na Heřmanice a Jablonné v Podještědí. Mařenice jsme projeli ani nevím jak a natotata jsme byli v Heřmanicích. Na začátku obce se rozprostírá obrovský golfový areál se vším, co k tomu patří. Všude okolo nás jezdili lidičkové s vozíčky plnými golfových holí či co a jezdila tu samá nablýskaná auta a ani některé domy a zahrady v Heřmanicích nenarušily svým vzhledem a rozlehlostí tohoto luxusního ducha. Za Heřmanicemi se nám naskytl hezký pohled na Ještěd v pozadí a významné stavby v popředí.

Jablonné v Podještědí Jablonné v Podještědí Jablonné v Podještědí

To už nám městečko Jablonné v Podještědí připomínalo, že ho nemáme minout. V Jablonném jsme byli natotata, dojeli jsme na náměstí, kde byl dominantou krásný morový sloup a opravdu těsně vedle náměstí dominikánský klášter. Chvíli jsme si zde odpočinuli, ale protože už bylo docela dost hodin, vydali jsme se tak okolo šesté směrem na jih, zpátky na Zákupy. Jeli jsme přes Velký Valtinov, Brniště a Velký Grunov, kde jsme odbočili na Kamenici. Tady nás čekal poslední stoupáček a pak už jen příjemné překvapení v podobě Dívčího pramene s velice chutnou pitnou vodou. Dokonce jsme tu zastihli místní, jak si čepovali do lahví. Také jsme si naplnili jednu PETku a už nás asi jen 1 km dělil od Zákup. Bylo určitě po osmé hodině, ale přesto byla zámecká zahrada otevřena.

Zámek Zákupy

Bylo to tedy to jediné, co jsme v Zákupech prošli, resp. projeli na kole - zahrada je totiž rozlehlá. Na náměstí u auta končil náš cyklovýlet, který nakonec vyšel na 55 km. Trasa vedla po úžasných lužických asfaltkách, provoz aut byl minimální, stoupání bylo po cestě opravdu malinko, možností k občerstvení bylo spousta stejně jako zajímavostí ke koukání. Tuto trasu hodnotím velmi kladně a vřele ji doporučuji i rodinám s dětmi. V Lužických horách prostě mají rádi cyklisty.

trasa cyklovýletu na mapě 
Zenová zahrada
  Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
E-SHOP Zenová zahrada

 © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


domů | o mně | fotogalerie | kontakt