Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontaktCyklovýlet - Úštěk 2006 - cca 65 km

Připravila jsem pro vás trasu cyklovýletu do Úštěka:
Štětí - Radouň - Střížovice - Rochov - Úštěk - Ostré - Tuháň - Liběchov - Štětí.

Tento cyklovýlet by se mohl jmenovat "Šeříková cesta", z jiného úhlu pohledu by mohl mít také název "Když si myslíš, že už jsi konečně nahoře...". Výlet začíná ve Štětí. Pro ty, co se přisunou vlakem, je to z Prahy přes Kralupy zastávka Hněvice u Račic. Jenom přejedete přes železniční most na druhou stranu Labe a jste ve Štětí. Projedete centrem města, na náměstí se na chvíli napojíte na naši "zmrzlinovou stezku" a dáte se směrem na Chcebuz. Vedou tudy dvě silnice. Jedna se klikatí vedle té druhé, to aby se některá auta za jízdy nepostavila na zadní. Jak jste možná nepochopili, stoupání je tak prudké, že doporučuji zvolit tu o trochu delší a klikatější silnici, která vás stejně tak naprosto zničené dovede na stejné místo, jako její přímá sestra. Přijedete tak na křižovatku, odkud vede doleva cesta do Radouně. Ještě než vyrazíte, máte na tomto místě jedinečnou možnost na vlastní kůži si vyzkoušet, co dokážou dráty 440 kW cca 8 - 10 m nad zemí. Pokud si budete chtít "dobít baterky" po náročném výstupu, sjeďte kousek po silnici směrem na Chcebuz, v úrovni hangáru letiště vás čeká překvapení, podmínkou je, abyste jeli na kole. Tento zážitek jsem již popisovala v cestopisu Sloup v Čechách - viz zážitek s dráty elektrického vedení v zajímavostech.

V tuto chvíli se začíná naše společná cesta do Úštěka. My jsme totiž ze Štětí nejeli, protože nedaleko za lesem máme chalupu, ale po cestě sem k vám jsme se rozhodně neflákali. Lesní cesta byla čerstvě po zásahu lesníků, kteří tam káceli stromy a tak jsme jeli do kopce a s kopce terénem s hlubokým otiskem kol lesní techniky pokrytým ořezanými větvemi. Projeli jsme pod dráty el. vedení (já tentokrát vedla kolo daleko od sebe, nechtělo se mi křičet a nadskakovat) a vydali jsme se doprava na Radouň. Do Radouně vede cesta hezky s kopce, je tam pěkný dlouhý sjezd, tak si ho užijte. Odtud jsme pokračovali přes Křešov na Snědovice a Střížovice, klidný to úsek cesty. Cca 1 km za Střížovicemi je křižovatka, na ní jsme se dali doleva do kopce a nahoře u zastávky autobusu také doleva. Tady jsme na poli zahlídli muflony, ale oni nás také a tak jsem ani nestihla vyndat foťák. Pokračovali jsme dál na Vědlice, Rochov a Tetčiněves podle holých chmelnic a Úštěckého potoka, který byl kupodivu docela čistý, v létě určitě vhodný na svlažení a chvilku odpočinku. V obcích po cestě, v Rochově zvlášť, je dobré všimnout si roubených domů, typické architektury v této oblasti, která se vyznačuje mohutností domu, počtem podlaží a zdobením štítu.

První pohled na starobylé hradní město Úštěk může být při krásném počasí, modré obloze a dobrém romantickém rozpoložení dost silný a nečekaný zážitek.

Cesta do historického centra města vede do kopce po dlažebních kostkách. Za prohlídku určitě stojí, přestože bych od místních radních čekala větší aktivitu ve smyslu zatraktivnění této městské památkové rezervace. Náš dojem z minula se potvrdil - tady chcíp pes.

Pokud byste čekali, že se tu najíte, odměnou za ujeté km vám může být pouze hospoda Na Růžku dole pod historickým centrem města. Před rokem jsme tu měli vynikající svíčkovou. Polívku a studené předkrmy tu mají za 15 Kč, takže zbyde i na zmrzlinu nebo dorty v cukrárně. Letos jsme si ale chytře nedali nic víc, než slané tyčky.

Dobře jsme udělali, protože další cesta z Úštěka na Ostré byla opravdu ostrá, nečekaně krutá a k ní nejlépe patří to druhé pojmenování tohoto výletu. Dozajista je zdravé občas si nohy při jízdě na kole protáhnout i pěšmo, a tak se i stalo a několikrát. Když si myslíš, ne už to výš nejde, překvapí tě další kopec. Ještě, že jsem si odřekla oběd, byla jsem v kopci vděčná za sůl na tyčinkách a poslední trochu vody, co nám zbyla. Na kopci, až na tom opravdu nejvyšším a posledním (převýšení na 3 km cca 200 m) jsme zjistili, že jsme zřejmě minuli hrad Helfenburk, viděli jsme jen jeho věž, ale mně už chyběly síly na jeho bližší prohlídku. Hrad byl totiž pod námi v údolí a při představě, že jsem teď nechala duši i tělo na tom kopci... a tak jsme jeli dál, koneckonců nám zbýval ještě pěkný kus cesty zpět.

Na první křižovatce jsme odbočili vpravo a jeli na Rašovice. Tady by se naše cesty mohly opět rozdělit. My jsme pokračovali přes Rašovice, Kalovice a Robeč (po nádherné nové silnici) zpět na křižovatku u Velkého Hubenova, a dál jsme se vraceli stejnou cestou. Neminul nás tedy ještě poslední kopeček za Radouní a pak hurá domů přes les.

Pokud se ještě nechcete vracet zpět do Štětí, můžete pokračovat dále po cyklostezce 0058 do Domašic, Obroku, Tuháně, z Tuháně do kopce a pak s kopce do Zakšína, až přijedete do údolí na hlavní silnici vedoucí přes Bukovec, Medonosy, Chudolazy, Tupadly a Želízy do Liběchova. Asfaltka je tam moc pěkná, jen počítejte s rychlými auty a motorkami, zvláště v neděli odpoledne. V Želízích doporučujeme nevynechat námi už mnohokrát vyzkoušenou drštkovou polévku a domácí rohlíky, pokud na vás ještě nějaká zbyde. V Liběchově na náměstí se dáte doprava a vrátíte se přes Počeplice do Štětí. Třeba si ale v této oblasti někde po cestě najdete ubytování a druhý den vyrazíte zpět do Kokořínského údolí. Možností na krásný výlet je tu spousta, jen si nezapomeňte vzít mapu, jinak zabloudíte.

trasa cyklovýletu na mapě


 
Zenová zahrada
  Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
E-SHOP Zenová zahrada

 © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


domů | o mně | fotogalerie | kontakt