Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontakt3-denní cyklovýlet 2009 - Pardubice - Vysoké Mýto - Litomyšl - Ústí nad Orlicí - Choceň - Vysoké Mýto - Pardubice - celkem cca 150 km

Konečně zas nějaký větší výlet, tentokrát bez auta s využitím služeb ČD. Trasa vedla hezkou českou krajinou v nenáročném terénu. S ohledem na větší část cesty mimo les doporučuji volit buď spíše jarní nebo podzimní termín, než horké letní dny. Navštívili jsme dvě nádherná města - Vysoké Mýto a Litomyšl, a i ostatní města a obce nás příjemně oslovily (prostě Středočeský kraj bude ještě dlouho pozadu...). Pro přenocování jsme volili formu penzionu a volba byla opět správná - více níže.

1.den - 47 km:
Pardubice - Hrochův Týnec - Vysoké Mýto

Hrochův Týnec

V Praze jsme sedli do osobního vlaku směr Pardubice, kde jsme za 2 hodiny vystoupili. Rychlík sice jede o 40 minut rychleji, ale my jsme mohli mít kola u sebe, což vidíme jako nespornou výhodu. V Pardubicích nás hned před nádražím přivítala cyklostezka, která nás vedla celou cestu městem. Byl pracovní den a v centru to žilo, přesto byl průjezd v pohodě.

Zámek Hrochův Týnec Z Pardubic jsme jeli na Hrochův Týnec s cílem prohlédnout si místní zámek. Našli jsme ho, bohužel v nevalném prostředí v sousedství zemědělských budov a dvorů, nyní je v něm umístěn dětský domov a zahrada vypadala nepečovaná. Východní část města byla úhlednější a tak jsme to trochu nafotili. Z Hrochova Týnce jsme jeli po cyklotrase přes Skalici, přes Brčekoly, Mentour, Stradouň až do Vraclavi, která sice stojí na pěkném snad široko daleko jediném kopci, ale rozhodně stojí za to. Tady najdete barokní areál s kostelem Sv. Mikuláše a určitě ještě spoustu dalších zajímavostí. Odtud cestou s kopce jsme se pomalu přiblížili k Vysokému Mýtu, kde byl cíl našeho prvního dne.

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto jsem dosud znala jen jako město na cestě z Čech na Moravu a vůbec jsem netušila, jak pěkné je historické centrum. Ve středu města, které založil král Přemysl Otakar II., se nachází největší náměstí čtvercového typu v Čechách, v jeho blízkosti stojí gotický chrám svatého Vavřince, Choceňská věž a Pražská a Litomyšlská brána.

Vysoké Mýto Vysoké Mýto Vysoké Mýto

My měli to veliké štěstí, že jsme se ubytovali v penzionu U Bakaláře přímo na náměstí proti radnici. Při pohledu z okna jsme měli celé náměstí jako na dlani. Rozhodli jsme se tedy zůstat dvě noci a na druhý den s odlehčenou bagáží vyrazit na výlet do Litomyšle.

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu2.den - 50 km:
Vysoké Mýto - Litomyšl - Ústí nad Orlicí - Choceň - Vysoké Mýto

Ráno jsme si v pekárně na náměstí koupili čerstvé pečivo, máslo, jogurt a další dobroty a řádně jsme posnídali. Potom jsme se vydali na výlet přes Choceňské předměstí na Bžundov okolo rybníka Chobot přes Velký Zálešský rybník, přes Vračovice do Dolní Sloupnice, pak vpravo přes Končiny do Kornice a už jsme byli v Litomyšli. Ujeli jsme pouhých 15 km, ale přesto nám daly zabrat. Rozhodně se cesta zdála mnohem delší, vedla totiž více do kopců a hned zas s kopce, jako na vlnách a to nás poněkud zmohlo.

Litomyšl náměstí

Litomyšl jsme tedy netrpělivě vyhlíželi s nadějí brzkého odpočinku a občerstvení a také jsem zde čekala nějaký ten zámek :-) snad i ještě něco dalšího, ale vůbec jsem netušila, že je to tak krásné město. Nejprve jsme projeli okolo budovy Pedagogické školy, Gymnasia a vjeli jsme na nádherné a dlouhé Smetanovo náměstí.

Litomyšl klášter

Další historické poklady města jsme našli na zámeckém návrší - Zámek Litomyšl, Klášter a jeho zahrady, Chrám Nalezení sv. Kříže, Kostel Rozeslání sv. Apoštolů, nádherné uličky v podzámčí a spousta dalších - prostě úžasná podívaná.

Litomyšl zámek

Litomyšl Litomyšl Litomyšl

Byl to pro mne velký zážitek a mohla bych místní atmosféru nasávat celý den. Počasí nám přálo, takže i stín v podloubí náměstí nám přišel vhod, už nám zbývalo jen doplnit vodu, nějaké to jídlo s sebou a museli jsme vyrazit na další cestu. Vydali jsme se na sever přes Horní Sloupnici a stoupali nahoru do kopců Českotřebovské pahorkatiny. Bylo to sice nečekaně náročnější, ale o to hezčí, skoro jako na horách :-) Přehoupli jsme se přes kopce a sjeli dlouhým sjezdem do Ústí nad Orlicí, města, kde se Třebovka vlévá do Tiché Orlice.

Ústí nad Orlicí

Tady jsme hned u trati narazili na cykloservis, tak jsme to vzali jako výzvu a koupili jsme jedno rezervní brzdové lanko. Potom jsme vyjeli nahoru na náměstí. Tady došlo jen na občerstvení a rozhodování a další cestě. Nakonec s ohledem na děsné vedro a relativní vyčerpání jsme zvolili variantu přesunout se do Chocně vlakem.

Cyklostezka z Chocně do Vysokého Mýta V té době jsme netušili, že se podél Orlice buduje úžasná cyklostezka, možná byla ještě ve výstavbě a my tehdy volili vlak, protože podle mapy bychom museli vystoupat opět nahoru nad údolí a na to už jsme fakt neměli. Vlak nám jel za 20 minut - osobáček s širokými dveřmi, my se po cestě kochali pohledem na údolí. Paráda. Hned za Brandýsem nad Orlicí jsme zahlédli nějakou pěknou stezku, takže aspoň máme důvod se sem ještě někdy vrátit. Mezi nádražím a centrem Chocně je pěkný velký park, na prohlídku města už ale nedošlo, vyrazili jsme totiž hned na jih směrem na Vysoké Mýto. Mile nás překvapila cyklostezka, která náš návrat do penzionu dost urychlila, vede totiž z Chocně podél silnice až do Vysokého Mýta, což byla opravdu bomba.

"Doma" jsme otevřeli okno na náměstí, hodiny na věži ukazovaly příjemných sedm hodin a my se šli opět projít po městě a taky doplnit něco bílkovin a vitamínů :-)

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu3.den - 52 km:
Vysoké Mýto - Zámrsk - Dobříkov - Dolní Roveň - Dašice - Pardubice

Ráno, opět po dobré snídani, jsme se rozloučili s penzionem a vyrazili na zpáteční cestu. Bylo zase nádherně, vlastně vedro a my jeli směrem k zámku Zámrsk.

Zámek Zámrsk Zámek Zámrsk

Objeli jsme ho dokola, moc přístupný zrovna nebyl, alespoň v zámecké zahradě byl příjemný chládek. Pak jsme pokračovali na sever na Dobříkov a odtud už stále na západ směrem na Pardubice. Dobříkov stojí za vidění - je to taková pěkná moderní vesnice a hlavně tu vede hladká rovná silnice, takže cesta pěkně ubíhala. Před Týnišťkem se terén mírně zvlnil, ale nic zásadního. Projeli jsme Radhoští a dali se chvíli na sever do kopečka po silnici lemované sladkým občerstvením - špendlíky různých barev a chutí. Tady na křižovatce s ostružinami jsme se dali vlevo na Trusnov a za Trusnovem jsme konečně vjeli do lesa k rybníku Lodrant. U něj jsme dali ve společnosti kachen a labutí větší svačinku. Další cestu lesem jsme časově zkrátili na minimum, protože jsme museli uprchnout před komáry, kteří nás evidentně velice rádi viděli. Ač neradi, pokračovali jsme po rozpálené silnici dál k Pardubicím. Vjeli jsme do dlouhého souobcí Litětiny, Horní a pak Dolní Roveň. Opět pěkná silnice. Mít tak silniční kolo, jistě bychom z pod kapoty vyloudili víc jak 25 km/hod. Na rovince na horském kole ze sebe asi víc nevyždímu. Tak jsme v půli obce odbočili vlevo a vydali se vystoupat na Hlaváč (245 m n.m.), přes Prachovice až do Dašic. Tady jsem chtěla najít útočiště ve stínu, bylo tak okolo jedné hodiny poo a pálilo to jak o život - spíš doslova. Dojalo mě místní náměstí - Dašice jsou totiž město, ač se to vůbec nezdá - obrovská plocha bez stromů s několika lavičkami a jen jediná z nich se zdála být ve stínu díky křížku na podstavci. Tento stín byl v naší situaci nepoužitelný. Nakonec jsme dali zavděk jednomu malému stromku před obchodem, než jsme vyrazili na zbytek cesty s cílem sedět co nejdřív ve vlaku domů. Prostě někdy je pěkné počasí spíš na škodu. I přes přímočarost naší cesty k vlaku jsme ten den najeli přes 50 km a celkově se výlet vydařil.

Vysoké Mýto i Litomyšl bych určitě ještě ráda někdy viděla, tak až dojde na nostalgické opakování našich cyklovýletů (což už se vlastně občas děje), můžeme si tenhle výlet dát ještě jednou, třeba na podzim.

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu
 
Zenová zahrada
  Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
E-SHOP Zenová zahrada

 © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


domů | o mně | fotogalerie | kontakt