Koloweb-cykloturistika
:: Miřejovice
:: Sloup v Čechách
:: Úštěk
:: Letiště Ruzyně
:: Stříbrná Skalice
:: Lužické hory
:: Lázně Toušeň
:: Přerov n./L.
:: Benátky n./J.
:: Poděbrady
:: Poděbrady II.
:: Rakovník
:: Dětenice
:: Kralupy n./Vlt.
:: Lysá n./L.
:: Poděbrady III.
:: Jevany
:: Kutná Hora
:: Libochovice
:: Milešovka
:: Rýchory

:: Konopiště
:: Valečov
:: Šumava
:: Chlumec n./C.
:: Jizerské hory
:: Západní Šumava
 
:: Jižní Čechy
:: Telč-Slavonice-Bítov
:: Podorlicko
:: Železné hory
:: Králíky
:: Vysoké Mýto


Koloweb-kniha návštěv


FOTOSOUTĚŽ

 
 
"Čáry éry"  
více zde...
 
Plánujete cyklovýlet?
Zjistěte si, v kolik
hodin zapadá Slunce.


Cyklorozcestník - odkazy, cestopisy, Alpy, seznamka, inzeráty a další

www.cykloserver.cz

Cyklistika Krnov


Ikona pro Váš web:
Koloweb ikona
HTML kód:

Poslední aktualizace:
27.4.2013

kontakt4-denní cyklovýlet - Lázně Bohdaneč - Kunětická hora - Chrudim - Železné hory - Seč - Chrudim - Nové Hrady 2008 - celkem 260 km

Právě dozrávaly třešně a my si vzali pár dní volna, abychom konečně vyrazili na několikadenní cyklovýlet. S ohledem na poměrně ošklivou předpověď počasí jsme raději neopouštěli Čechy a autem jsme se přesunuli jen k Pardubicím. Plán výletu se tvořil, jak jinak, než za jízdy, v lepším případě vždycky ráno po probuzení do nového dne. Tak se stalo, že po rovinatém rozjezdu okolo Lázní Bohdaneč jsme se vypravili na jih od Pardubic do Chrudimi a odtud do Železných hor, kde jsme strávili dva dny a čtvrtý na kilometry nejplodnější den jsme se vydali do Nových Hradů u Skutče.

1.den - 71 km:
Lázně Bohdaneč - Kunětická hora - Lázně Bohdaneč - Přelouč - Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč

Vyrazili jsme z Lázní Bohdaneč na sever okolo rybníků přes Opatovický kanál a projeli jsme Dolany, Staré Ždánice, Srch. Naším cílem byla Kunětická hora.

Kunětická hora působí magicky, už jen tím, že ji odevšad během cesty vidíte. Je to docela strmý kopec uprostřed placaté krajiny, na kterém stojí hrad. Obec pod ním se jmenuje Ráby a najdete tu také muzeum Perníku a pohádek. Kunětická hora

Poté, co jsme zdolali jediný kopec tohoto výletu, jsme se přes Staré Hradiště a Ohrazenice (severní část Pardubic), Hrádek a potom po cyklotrase č. 4039 vrátili do Lázní Bohdaneč na oběd. Tuto spojku mezi Pardubicemi a Lázněmi je možné jet i po cyklostezce, která vede přes Semtín a Rybitví přímo vedle hlavní silnice a je to o něco kratší, než jsme jeli my. My ale jeli v klídku lesem a užívali si ticho.

Rybníky u Přelouče

Přelouč Po dobrém obědě v Lázních se počasí rozhodlo, že bude pěkné, tak i my jsme se rozhodli pro pokračování cyklovýletu, tentokrát na opačnou stranu. Vydali jsme se na západ do Přelouče. Přelouč je od Lázní Bohdaneč vzdálená pouhých 10 km, protéká jí Labe a po cestě narazíte na několik písčitých rybníků, kde se můžete vykoupat. Po prohlídce náměstí s pěknou radnicí jsme se jinou cestou vraceli zpět do Lázní Bohdaneč.

Nocleh jsme měli domluvený již od rána, a to v pensionu Bílá Vrána. Zde nás přijali mile, na cyklisty byli připraveni, takže s úschovou kol nebyl problém. V restauraci mají na jídelním lístku velmi širokou nabídku jídel a vaří tu dobře. Co se ubytování týká, dvoulůžkový pokoj nás vyšel na 800,- bez snídaně, tedy žádná láce, ale spalo se tu za ty peníze docela dobře. To víte, lázně :-) Pro rodiny s menšími dětmi je možné oba dva výlety rozdělit do dvou dnů a spojit to s koupáním. Bohužel dlaší dny cyklovýletu již pro menší děti vhodné nejsou. Penzion Bílá Vrána

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu2.den - 46 km:
Chrudim - Slatiňany - Žumberk - Ctětín - Trhová Kamenice - Horní Bradlo - vodní nádrž Seč

Na druhý den se nám zachtělo kopečků a tak jsme se z Lázní Bohdaneč přesunuli na jih do Chrudimi. My jsme popojeli autem, ale pro zdatnější není problém přidat těch 20 - 25 km navíc, po stezce dojet do Pardubic, projet městem a pak je to už necelých 10 km do Chrudimi. Pro méně zdatné bez auta, vidím možnost dojet na okraj Pardubic na vlak a s ním se posunout do Chrudimi. Tady se tedy začal náš druhý den výletu. Chrudim

V knihkupectví jsme si koupili potřebnou mapu a zjistili jsme, že jsou nedaleko Železné hory. Na mapě vypadaly celkem nevinně, až v terénu jsme změnili názor. Jistě ne nadarmo jezdí do Železných hor cyklobus.

Zámek ve Slatiňanech

Vydali jsme se po trase 4113 směrem na Slatiňany a Lukavice. Na konci Lukavic jsme odbočili vlevo, abychom si trochu zajeli kvůli hradu Žumberk. Zřícenina hradu je na pěkném kopečku, hrad je dobře skrytý, takže mějte trpělivost a jděte podle značení, opravdu tam je.

Hrad Žumberk Žumberk

Ze zajížďky jsme se vrátili na trasu 4113 a pokračovali na Ctětín a Vranov. Tady jsme pravděpodobně dosáhli nějvyššího bodu naší cesty, cca 620 m n.m. (nejvyšší kopec Železných hor Vestec má 668), tedy zdolali jsme převýšení cca 400 m.

Pohled ze Železných hor

Za Vranovem, tzv. na konci světa jsme projeli pustým Srnským lesem a sjeli jsme do Trhové Kamenice. Počasí, resp. černá mračna nás tu málem přinutila hledat ubytování, nakonec zůstalo jen u dobré obědovečeře v restauraci dole na náměstí (moc dobře tu vařili vzhledem k hodně sympatickým cenám). Sice se citelně ochladilo, ale my pokračovali dál směrem do turistické oblasti Horní Bradlo, kde "chcíp pes" a tak dál až k Sečské vodní nádrži. Tento úsek byl hodně náročný vzhledem k terénu. My volili cestu přírodní po kamenech, spíše vysokohorskou, kdy se občas muselo i slézt s kola, přestože tudy vedla cyklostezka č. 4115. Tady dostaly naše klouby a svaly asi největší ránu pod pás - přece jen nejsme nejmladší :-) Nakonec jsme dorazili do Ústupků k vodní nádrži Seč a hledali jsme ubytování.

Vodní nádrž Seč

Bohužel bylo většinou obsazeno a my už docela ztráceli naději na odpočinek po náročné cestě. Nakonec jsme měli štěstí v hotelu Kapitán, kde na nás čekal poslední volný pokoj. Zde jsme zažili poprvé jaké to je, když nemáte ručník. Ten jsme v naší cestovní výbavě neměli s tím, že v pensionu vždycky ručníky jsou, tady ale nebyly, tak to odneslo tričko na spaní. Dobře jsme se tu i najedli, dokonce ráno byla možnost snídaně, kterou jsme dosyta využili. Jediné kapky deště během celého čtyřdenního výletu spadly přesně v době, kdy jsme snídali, takže jakmile jsme opět nasedli na kola, po dešti už nebylo ani památky.

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu3.den - 62 km:
Seč - Drhotín - Běstvina - Přírodní park Doubrava - Třemošnice - hrad Lichnice - Turkovice - Svojšice - Heřmanův Městec - Chrudim

Železné hory

Třetí den jsme pokračovali na západ Železnými horami, přejeli jsme Sečskou přehradu směrem do Seče a odtud jsme sjeli dolů na západní úbočí hor.

Třešně u Pařížova Projeli jsme Drhotín, Běstvinu a dali jsme se doleva na Pařížov, kde začínal Přírodní park Doubrava, který vede podél říčky Doubravy téměř až do Třemošnice. Před Pařížovem jsme narazili na pěkně zralé třešně a dali jsme si sladkou svačinku. V Třemošnici jsme přidali oběd na zahrádce u hospody na náměstí. Čekalo nás totiž velké stoupání do Podhradí hradu Lichnice.

Hrad Lichnice Lichnice - zvětšit

Po jeho prohlídce jsme pokračovali 4182 na Jetonice, 4129 do Březinky a Turkovic, 4128 na Rašovy, Ledce, Svojšice a Stojice, přes Svinčanský les k rozhledně Barborka, a dál do Heřmanova Městce, kde jsme se chtěli ubytovat.

Rozhledna Barborka Po jeho prohlídce jsme pokračovali 4182 na Jetonice, 4129 do Březinky a Turkovic, 4128 na Rašovy, Ledce, Svojšice a Stojice, přes Svinčanský les k rozhledně Barborka, a dál do Heřmanova Městce, kde jsme se chtěli ubytovat. Od ubytování v hotelu Heřman, kde jsme si původně udělali rezervaci, jsme upustili dle rady místních, doporučený penzion Eden měl plno a hotel Bílý Beránek na náměstí se nám moc nelíbil. Dřevěná Barborka

Byli jsme nuceni přidat 10 km a dojet až do Chrudimi. Penzion Markéta vypadal solidně včetně ceny 350,- za noc a osobu, ale nastal tu problém, kam s koly. Nebylo by tu možné jejich bezpečné uložení, tak jsme se nakonec ubytovali v penzionu U Náhonu v Soukenické ulici, kde jsme měli k dispozici celý apartmán za luxusních 700,- za noc. Ještě jsme si stačili prohlédnout úchvatné náměstí a navštívit místní vyhlášenou pizzerii, kde jsme se nekřesťansky a necyklisticky přejedli. Pension U Náhonu v Chrudimi

Chrudim

Chrudim Chrudim

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu4.den - 81 km:
Chrudim - Řestoky - Luže - hrad Košumberk - Nové Hrady - Proseč - hrad Rychmburk - Skuteč - Chrast - Zaječice - Slatiňany - Chrudim

Poslední den našeho výletu jsme si nechali na prohlídku rokokového zámku v Nových Hradech u Skutče. Z chrudimi jsme se dali po cyklostezce 4181 směrem na Nové Hrady. Jeli jsme několik kilometrů po krásné hladké klidné silnici stále malinko s kopce, takže vlastně bez šlapání až do Řestok, odtud na Rosice a Luže (na trase - cukrárna) až k hradu Košumberk. Luž
Hrad Košumberk Hrad Košumberk

Po stále stejné cyklostezce jsme dojeli, vlastně sjeli až dolů do Nových Hradů. Tady mají pěkný zámek se zahradou, plný svatebčanů čekajících ve frontě na obřad a potom na focení, a také je tu zámecká restaurace se stojany na kola. Byla sobota a bylo tu dost plno, přesto se pro nás našlo místo a oběd se vydařil.

Nové Hrady

Naštěstí jsem udržela své chutě na uzdě a dala si jen dušené zelené fazolky a karotku, přestože jsem vůbec netušila jaký je stav na mapě. I když podle sjezdu do města se dalo tušit, co nás právě čeká. Bylo to opravdu dlouhé stoupání, ke konci již snesitelné, buď jsem si zvykla nebo mělo takový sklon, že se to dalo ušlapat, aniž bych měla srdce v krku :-) Vystoupali jsme tedy kamsi nahoru, až do Proseče, kde se právě konal cyklistický závod. My už neměli žádné šance na vítězství, tak jsme se raději nazúčastnili. Konečně jsme jeli okolo benzinky a já si mohla koupit iontový nápoj, abych vydržela zbytek cesty.

Ten zbytek byl totiž docela dost velký, asi tak dalších 40 km. Jeli jsme po cyklostezce 4024 a v Hněvěticích začalo klesání do údolí Krounky. Jak rychle jsme byli dole, tak rychle začalo stejně prudké stoupání opět nahoru do Předhradí hradu Rychmburk. Stoupání tu přišlo tak náhle, že se ani nestačilo řadit, přehazovačka jen cvakala, za těch pár metrů to ani nestálo. Nedalo se než slézt s kola a vyjít to pěšky. Nahoře na nás čekal zajímavý hrad Rychmburk.

Hrad Rychmburk Skuteč

Jeli jsme dál přes Lažany na Skuteč a odtud po 4119 na Vrbatův Kostelec, po 4122 jsme vystoupali do Chacholic a okolo Horeckého rybníka dojeli až do Chrastu. Tady už jsme volili nejkratší trasu bez kopečků, tj. jeli jsme po silnici do Zaječic, přes Orla do Slatiňan a po 4112 zpět do Chrudimi.

trasa cyklovýletu na mapě     Track Log ve formátu GPX     výškový profil cyklovýletu


Zkušenosti z cesty - pro někoho nemilé překvapení:

 • Ionťák po cestě v obchodě neseženete a benzínky na cyklostezkách nejsou.
 • Neperlivou vodu ve vesnickém konzumu většinou nemají, každý má doma studnu, tak kupuje jen bublinky.
 • Hospody v menších obcích většinou nefungují.
 • Pečivo v obchodech mají jen dopoledne a odpoledne brzy zavírají, tak si potřebné jídlo kupte v předstihu.
 • V penzionu musíte kromě ubytování řešit ještě úschovu kol.
 • Při pozdním návratu a po ubytování a zcivilizováníse už nemusí fungovat restaurace, kuchař končí třeba v osm.
 •  
  Zenová zahrada
    Základní sestava pro tvorbu vlastní mini zenové zahrádky  
  E-SHOP Zenová zahrada

     © 2005 - 2015 Koloweb :: Cykloturistika - Cyklo tipy a další zajímavosti


  domů | o mně | fotogalerie | kontakt